Dnes je 7.9.2010 a máme úterý,bohužel škola ale co více si přát?
                                    Běžte si ven bavit neseďte tu nad počátačem jen běžte :) Večer se tu 
                                     sejdem :) Taky vám tu o diary píšu hlavně večer,užívejte si dokud jde.


                                                         

Žena v domácnosti: jakou má cenu?

26. února 2010 v 14:37 | TeSSiiii |  Užitečné věci
U Arabů či Indů to bývalo jednoduché - ekvivalenty v podobě stáda velbloudů či kravky byly stanoveny a žena se stala de facto majetkem manžela. Také za evropského středověku panovala poměrně jasná pravidla. S moderní dobou je však všechno jinak...Ženy jsou (tedy alespoň oficiálně) rovnoprávnými partnerkami mužů. Domácnost už přestala být jejich výhradní doménou, protože většina z nich chodí do práce. Moderní přístroje úklid, praní i žehlení hodně zjednodušily. Co se však nezměnilo, je fakt, že většina domácích prací zůstává stále na ženách. A že jsou to práce nudné, vyčerpávající,

špatně finančně hodnocené a i přes to všechno nedoceněné. Jakou hodnotu tedy vyprodukuje moderní žena v domácnosti?


Hospodyně včera...

Před padesáti lety, byla většina žen v domácnosti a měla pro sebe více času. Televize byla vzácná a jen některé chodily ještě do zaměstnání.
"Jak můžeme, slavná sněmovno, odhadovat cenu práce našich žen-hospodyň? Při odhadovaném výdeji 2000 Kčs v jedné rodině proběhne jejich rukama 72 miliard ročního národního důchodu. Jaká je cena této práce? Když vezmeme za příklad, že 30letá pomocnice v domácnosti má 1000 Kčs měsíčního platu a 200 Kčs měsíčně platí její zaměstnavatel sociálních příspěvků, když počítáme tedy průměrně 1200 Kčs na mladší pomocnici v domácnosti, tak nám vyjde úctyhodné číslo. 3 miliardy 600 milionů Kčs za měsíc představuje cena práce československých žen-hospodyň, vezmeme-li číslici 3 miliony žen-hospodyň a násobíme-li je 1200 korunami. Za rok představuje hodnota práce žen-hospodyň, pánové a paní, 43 miliard 200 milionů Kčs. To je téměř jedna čtvrtina našeho národního důchodu, která představuje hospodářskou cenu práce žen-hospodyň. A čeho se našim ženám-hospodyním za tuto významnou práci dostává? Uznání krásnými slovy, ale v praktickém životě nemá žena-hospodyně ani právo na obuv s koženou podrážkou, protože nemá pracovní knížku revolučních odborů a není tedy vůbec považována za pracující osobu," horlí v interpelaci z 24. června 1947poslankyně Jaromíra Žáčková-Batková. Co se změnilo k dnešním dnům?

... a hospodyně dnes

Vystopovat ženy v ekonomice je velmi obtížné, značnou část jejich práce totiž nelze zahrnout do hrubého domácího produktu, neboť je vykonávaná na neformálním základě, a tudíž bez registrace. Pohybujeme se proto v hrubých odhadech. I ty jsou však velmi zajímavé. Loňská britská studie ukázala, že ženy tráví v průměru 74 hodin týdně domácími pracemi a péčí o děti. To je o 40 procent více, než u otců. Pokud by měl tuto činnost vykonávat placený pomocník, stálo by to ročně 32 812 liber (téměř 950 000 Kč), udává pojišťovna Legal & General. Další čísla hovoří o tom, že ženy tráví 33 hodin týdně péčí o děti, což je o 50 procent více času, než kolik jej se svými dětmi tráví muži.
Jak spočetl průzkum společnosti Comfortier, jen úklid domácnosti zabere ženám týdně kolem 987 minut života: přepočteno jsou to dvě hodiny a jedenáct minut denně či 35,6 dní ročně. Na každou průměrnou ženu, která založí rodinu a přijme úděl hospodyně, jak je zvykem, tak čeká šest let nepřetržitého úklidu. Nejvíce času podle průzkumu zabere kuchyň a práce s nádobím. Druhou časově nejnáročnější činností je praní prádla a třetí žehlení. Vzhledem k tomu, že průměrná délku života ženy se pohybuje okolo 63 let, tráví vdané ženy úklidem téměř desetinu svého života... A tak není divu, že šest z deseti žen pečujících o domácnost by si rádo opatřilo paní na úklid, kdyby si to mohlo dovolit.

Napište nám!


Jak vidíte problém s prací v domácnosti vy, naše čtenářky a naši čtenáři? Myslíte si, že ženy jsou stále ještě vykořisťovány, i když víceméně dobrovolně? Nebo se naopak domníváte, že jsou jen rozmazlené, a proto se brání přirozené dělbě práce? Nebo se snad podle vás podíl prací v domácnosti mezi pohlavími mění tak rychle, že už ani nestojí za to o něm psát, protože i v tomto směru panuje rovnoprávnost? Podělte se s námi o své názory a napište nám! Příběhy o délce maximálně 10 vět posílejte na adresu TeSSiiiinQa@seznam.cz do předmětu uveďte heslo "Domácnost".
Příspěvky můžete posílat do pondělí 1. března. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama